Vodníkův zámek

 • duchcov_2

Místo Category: Místa příběhů

Profil
Profil
Photos
Video
Mapa
Souřadnice
 • Název keše:

  Vodníkův zámek

  Založil (a):

  DA Krušné hory, o.p.s.

  Souhrn:

  Tato kěš je jednou ze seriálu tajemných míst v Krušných horách. Příběh, který se k tomuto místu váže, je mrazivý i po několika staletích. Video, kde je tento příběh zpracován, naleznete na www.krusnehorory.cz

  Popis:

  Keš se nachází na místě bývalého tovaryšova domečku – poblíž dnešního evangelického kostela na břehu Barbory.

  Příběh vypráví o tovaryšovi, který pomohl hastrmanovi ve sporu s pánem podvodního světa duchcovské Barbory. Dva hastrmani se spolu přeli o ženu. Láska ale zvítězila a tovaryšovi se za jeho pomoc dostalo odměny. Mohl tak vykonat své mistrovské dílo, které dodnes najdete v duchcovském zámku.

  Zajímavosti o hastrmanech v Krušných horách

  Hastrmani, žijící v horských jezírkách i v rybnících pod horami, bývali v pohanských dobách usmiřováni zvířecími oběťmi – koňmi, krávami, ovcemi, černými kozly, černými prasaty, černými kohouty, husami, kachnami, rybami, někdy jen kousky chleba s máslem nebo vínem, tím se mělo předejít tomu, aby vodník netopil lidi. Aby vodník nerozbořil hráz, zakopávala se do ní koňská hlava. Díky archeologovi Zdeňku Váňovi víme, že podobný zvyk je doložen i v Zabrušanech u Duchcova. Vodníci se prý v Krušných horách zjevovali někdy v podobě rybáře, jindy bílého koně. Mimo vodníků a dalších nedefinovatelných démonů obývaly rybníky a jezera Krušných hor a Podkrušnohoří také vodní ženušky.

  Jedna strašidelná příhoda byla zaznamenána nedaleko Scheibenbergu. Na cestě do Elterleinu byl jeden rybník obývaný démony. Jednou v době senoseče roku 1644 se strhla taková vichřice, že vzedmula stříkající vodu v rybníku tak vysoko, jako kdyby se v něm prali dva koně. Proto se vesničané báli jet pro obilné snopy, zlí duchové však vylétli z vody a hráli si se snopy v povětří, přelétli celé pole a vzali s sebou všechny špičky stromů.

  O jednom krušnohorském jezeru se zas vyprávělo, že když šel v dobách třicetileté války okolo jakýsi pocestný jménem Veit Vogel, slyšel prý z jeho hlubin zřetelný výskot, křik, hru na housle a na píšťaly, že to vypadalo tak, jakoby se pod hladinou odehrávala nějaká hostina.

 • No Records Found

  Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.

  Google Map Not Loaded

  Sorry, unable to load Google Maps API.

 • Souřadnice: N 50° 36.267 E 013° 45.012