Milenci z Hradu Borek

 • jirkov_2

Místo Category: Místa příběhů

Profil
Profil
Photos
Video
Mapa
Souřadnice
 • Název keše:

  Milenci z Hradu Borek

  Založil (a):

  DA Krušné hory o.p.s.

  Souhrn:

  Tato kěš je jednou ze seriálu tajemných míst v Krušných horách. Příběh, který se k tomuto místu váže, je mrazivý i po několika staletích. Video, kde je tento příběh zpracován, naleznete na www.krusnehorory.cz

  Popis:

  Keš se nachází na území zámku Červený Hrádek – Jirkov.

  Na hradě Borek se mladá šlechtična zamilovala do lesnického chasníka. Její lásce ale lidé nepřáli. Mládence o život připravili a šlechtična se bez svého milého žalem utrápila. Dodnes bloudí v místech, kde dříve Borek stával – dnes Červený Hrádek – a mladým milencům v lásce pomáhají. Hrad Borek, na kterém se odehrála původní legenda o mileneckém páru, byl mimo jiné doložen archeologickými nálezy v roce 2012. Při výzkumu trvajícím tři týdny narazili archeologové na zdivo původního hradu, na jehož místě dnes zámek Červený Hrádek stojí. Výzkumníci odkryli stopy zdiva ze 14.-15. století, což vůbec nečekali. Hrad sestával z jádra hradního areálu a hospodářského předhradí. Právě na zdivo této hospodářské části narazili archeologové při pracích na terase před hlavním vstupem.

  Mýtus o zamilované šlechtičně ale není jediný, který o zámku Červený Hrádek koluje. Existuje také podstatně novější legenda o zbloudilých duších. Červený Hrádek sloužil až do listopadového převratu v roce 1989 jako léčebna pro dlouhodobě nemocné, staré lidi. Traduje se, že některé duše stařečků, kteří odešli z tohoto světa právě tam, na Hrádku zůstávaly. Zkazky potvrzuje i kastelán, který na zámku působil v 90. letech. Dříve prý pracoval na zámku Jezeří, ale měl živý sen, kde ho stařečkové na Červený Hrádek přivolali, aby se tam o ně staral. Krátce poté, co se kastelán na Červeném Hrádku ubytoval, pozval na zámek psychotronika. V zámecké kapli se mu prý kyvadélko divoce rozkmitalo. Kastelán je přesvědčený, že existují světy, o kterých nic nevíme.

  I studenti, kteří v první polovině devadesátých let pomáhali zanedbaný zámek čistit a uklízet, mají zvláštní příběh. Do okresních novin tehdy napsali článek o černém kočáru, který v noci zabrzdil na nádvoří. Vystoupila z něj tajemná postava, jejíž kroky pak slyšeli na chodbách.

  Romantický svět strašidel tedy nezmizel, na některých místech přetrvává. Lidé mají příběhy, někdy hrůzostrašné, jindy úsměvné, ale vždycky spojené s existencí něčeho neznámého, pro co není logické vysvětlení.

 • No Records Found

  Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.

  Google Map Not Loaded

  Sorry, unable to load Google Maps API.

 • Souřadnice: N 50° 30.749 E 013° 26.403