Kravatova jeskyně

 • kravata_2

Místo Category: Místa příběhů

Profil
Profil
Photos
Video
Mapa
Souřadnice
 • Název keše:

  Kravatova jeskyně / #KH01 Kravatova jeskyne

  Založil (a):

  DA Krušné hory o.p.s.

  Souhrn:

  Tato kěš je jednou ze seriálu tajemných míst v Krušných horách. Příběh, který se k tomuto místu váže, je mrazivý i po několika staletích. Video, kde je tento příběh zpracován, naleznete na www.krusnehorory.cz

  Popis:

  Keš se nachází mezi Litvínovem a Osekem, na kraji tzv. klášterního lesa, kde se Krušné hory k Loučné hoře zvedají.

  Při stezce vedoucí klášterním lesem z Loučné do osady Riesenburk leží sluj po rudném dolování, které se říká Kravatova jeskyně.

  Proč se jeskyni říká Kravatova?

  Na konci třicetileté války řádili v našem kraji Švédové. Jejich regiment sídlil v Duchcově a odtud pořádali loupeživé výpravy do okolních vesnic. Jejich řádění bylo takové, že se ještě na počátku minulého století uchovalo v myslích lidí jako hrůzyplný švédský zmatek.

  V té době žil v Loučné sedlák Hanuš Kravat. Se svými pacholky vyjížděl do lesů, kde číhal na potulující se Švédy. Když narazil na švédský oddíl, rozhodil po zemi hrst ovsa, ze kterého vyrostli ozbrojení jezdci, s jejich pomocí Švédy zabíjel a do jeskyně házel. I stalo se, že jeden Švéd přežil, dostal se ke svému regimentu v Duchcově a tam vyprávěl o Kravatovi a jeho jezdcích. Za svůj čin byl Kravat zajat, odvezen do Prahy a odsouzen k trestu políbení železné panny, při kterém z hrudi železné panny vystoupily ostré nože a odsouzenému se zabodly přímo do srdce.

  Tak zemřel sedlák Hanuš Kravat za své rebelie proti Švédům. A tak se sluji začalo říkat Kravatova jeskyně a dodnes se v Loučné říká místu, kde sedlák Kravat žil a pásl svoje stáda.

 • No Records Found

  Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.

  Google Map Not Loaded

  Sorry, unable to load Google Maps API.

 • Souřadnice: N 50° 37.483 E 013° 39.405